Marek Bieńczyk

Urodzony 6 lipca 1956 w Milanówku, polski pisarz i eseista, historyk literatury, tłumacz z języka francuskiego, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”; enolog.
Studiował romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako historyk literatury w Instytucie Badań Literackich PAN. Wykłada też w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie. Jest współpracownikiem francuskiego kwartalnika „L’atelier du roman”. Znawca literatury polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej. Jego debiutem naukowym była rozprawa Czarny człowiek. Zygmunt Krasiński wobec śmierci (1990). Jest autorem m.in.: Szybko i szybciej – eseje o pośpiechu w kulturze, Melancholia. O tych co nigdy nie odnajdą straty (wyróżnienie Fundacji Kultury, nominacja do Nagrody Literackiej Nike), Oczy Durera. O melancholii romantycznej, Przezroczystość, Książka twarzy (Nagroda Literacka Nike 2012), Oczy Olgi, Kontener oraz wydanych przez wydawnictwo Format Nussi i coś więcej (z ilustr. Adama Wójcickiego) i Książę w cukierni (z ilustr. Joanny Concejo).
Jest członkiem International Federation of Wine and Spirits Journalists and Writers (F.I.J.E.V.), współpracuje z krakowskim Collegium Vini. Publikował i publikuje cykle felietonów na temat wina m.in. w „Magazynie” „Gazety Wyborczej”, „Przekroju”, miesięczniku „Forbes”, dwumiesięczniku „Magazyn Wino” i miesięczniku „Kuchnia”. Wraz z Wojciechem Bońkowskim stworzył pierwszy polski przewodnik enologiczny ”Wina Europy”.

 

 

-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->