Dick Bruna, czyli "tata Miffy"

Dick Bruna urodził się 23 sierpnia 1927 roku w Utrechcie w Holandii, gdzie mieszka do tej pory i nadal pracuje jako grafik, autor i ilustrator. Swoją pracą wspomaga wiele organizacji pomocy humanitarnej, w tym UNICEF, Terre des Hommes i Czerwony Krzyż. O randze dorobku artystycznego Dicka Bruny świadczy fakt otwarcia w 2000 roku w Centraal Museum w Utrechcie stałej wystawy jego prac.

Artysta ma troje dzieci i pięcioro wnucząt. Jego żona Irene, którą poślubił w 1953 roku, pełni istotną rolę w tworzeniu książeczek o Miffy. Każda historyjka, zanim trafi do rąk czytelników, podawana jest bowiem jej wnikliwej ocenie.

Styl Dicka Bruny, poczynając od pierwszej jego książki “Jabłko” (1953), aż po jedną z ostatnich ”Kłapouch” (2006), wyznaczają przede wszystkim niezmienny minimalizm i uniwersalna szczerość. Prostota jego twórczości pozostawia wiele miejsca dziecięcej wyobraźni. Na rysunki Bruny składa się czarny kontur i intensywne, żywe kolory. Z jednej strony mamy mocną, odręczną kreskę, która oddaje ciepło i zdecydowanie, z drugiej strony –niespotykaną delikatność.

"W moich książkach unikam pouczania dzieci. W zamian staram się dzielić tym wielkim cudem, jakim jest świat", powiada autor.

fot. Ferry Andre de la Porte

Książki tego autora:
Miffy »     Miffy w zoo »     Urodziny Miffy »     Miffy, dziadek i babcia »     Miffy nad morzem »     Miffy i króliczątko »     Miffy w przedszkolu »     A ku ku, Miffy »     A ku ku, Miffy w zagrodzie »    

« Wróć do listy książek

Dick Bruna, czyli


© Wydawnictwo Format | English version